Başkanlık Koltuğuna Merve Nur Balcı Oturdu

Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, 23 Nisan olması nedeniyle başkanlık koltuğunu ilköğretim okulu öğrencisi İlter Acar’a teslim etti.

Ortaokul öğrencileri Merve Nur Balcı ve Aytuğ Aydın,  İlkokul öğrencileri Nehir Tekin ve Efe İhsan Başar, Ahmet Fevzi İlkokulu Müdürü İlhan Bülbül, Müdür Yardımcısı Zafer Yaşar ve sınıf öğretmeni Turgut Başar ile birlikte belediyemizi ziyaret eden çocuklar, belediye başkanlığı görevini belediye başkanımız Ahmet Sinan Öztürk’ten devraldı.

Görevi devralan Balcı, ilk olarak belediyemiz birim amirleri ile başkanlık makamında bir toplantı gerçekleştirdi ve çocuklar adına isteklerini sıraladı.

Belediye Başkanımız Ahmet Sinan Öztürk’ün ikramları ve hediyelerinin ardından hatıra fotoğrafı çektiren öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz belediyemizden ayrıldılar.

23 Nisan Coşkuyla Kutlandı

Kutlamalar sabah saat 09:00’da Atatürk Anıtına Çelenk sunumuyla başladı. Çelenklerin sunumundan sonra kutlama programı Atatürk İlköğretim Okulu Bahçesinde devam etti. Buradaki kutlama törenine Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı, Garnizon Komutanı J.Yzb. Aytunç Ünsay, Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Cumhuriyet Savcısı Hasan Turkut, İlçe Emniyet Amiri Vekili İsmail Katı, Milli Eğitim Müdürü Erkan Evran, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenleri Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı ve Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk’ün öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutlamasıyla devam etti.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Evran günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı. Milli Eğitim Müdürü Evran, konuşmasında; “Cumhuriyet güneşinin berrak yüzünü vatan ufkunda gösterdiği gün olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 97. Yıldönümüne ulaşmanın heyecanıyla, kavuşmuş olduğumuz bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı daha sevinç ve coşkuyla kutluyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde ve onun “Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır” öngörüsüyle tutuşturulan bağımsızlık meşalesi, 23 Nisan 1920 Cuma günü Ankara’da, Anadolu’nun dört bir yanını aydınlatan bir güneş haline gelmişti. Işığını, vatana gönül verenlerin gayretinden, azminden, kararlılığından, birlik ve beraberliğinden alan bu güneş; aynı zamanda ülkemizin kışını bahara, baharını yaza döndürecek bir dirilişin müjdecisiydi. İşte o diriliş ruhu, vatan ve millet sevgisi, bayrak sevdası, bağımsızlık tutkusu bir milleti şaha kaldırdı. Bu şahlanışın adı; birlik ve beraberlikti, Milli Mücadeleydi, Kurtuluş Savaşıydı, ulusal egemenlikti, demokrasiydi, sevgiydi, kardeşlikti, barıştı, Türkiye’mizin aydınlık yarınlarıydı. Sevgiye, barışa, dostluğa, kardeşliğe, çağdaşlığa, bilime, teknolojiye açılan aydınlık ve büyük bir kapı olan 23 Nisan, sevinç ve gururla kutladığımız Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı; Gazi Mustafa Kemal’in geleceğin teminatı olan çocuklarımıza sevgi ve güvenini göstermektedir. Bizler, bu sevgi ve güven sayesinde dünyanın ilk ve yegâne çocuk bayramı olarak tarihe geçen, millet egemenliğine dayanan demokrasinin ve Cumhuriyetin temellerinin atıldığı gün olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sayesinde tüm dünya çocuklarıyla ulusal egemenlik sevincimizi paylaşıyoruz.

Sevgili çocuklar, sevgili gençler; Aydınlık geleceğimizin, aydınlık yüzleri; Her şeyin en güzeline layık olan sizler; okuyan, araştıran, soran, sorgulayan, bilimi ve teknolojiyi yararlı bir şekilde kullanan, milli ve manevi değerlerine bağlı, insan haklarına saygılı, evrensel insani değerleri tam olarak algılamış, kendine güvenen bireyler olarak yetiştiğiniz müddetçe, ülkemiz ve insanlık adına büyük bir kazanım olacağınızı aklınızdan çıkarmayınız. Bu donanım; sizi, ailenizi, milletimizi, ülkemizi ve insanlığı yüceltecektir. Yeter ki birikimli olmak için çalışın; başarmak için samimi ve gayretli olun… Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, mücadele arkadaşlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi saygı, Şükran ve minnetle anıyor; Gazi Meclise 15 Temmuzda bomba yağdıran hainleri kınarken, bugünü anlamlandıran çocuklarımızın, ülkemizin, milletimizin ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.” dedi.

Programın devamında Çiçek Nene Anaokulu öğretmenleri Yasemin Yazgan, Leyla Turanlı ve Atatürk Anasınıfı öğretmenleri Esra Evran ve Çiğdem Bülbül’ün yönetiminde hazırlanan öğrencilerinin gösterileri büyük bir beğeniyle izlendi. Ardından Atatürk Ortaokul öğrencisi Çilem Akkuş günün anlam ve önemi ilgili konuşmasını yaptı.

Programın devamında ise Atatürk İlkokul öğretmeni Gülen Selimağaoğlu yönetiminde hazırlanan 3-C ve 4-C sınıfı öğrencilerinin, Atatürk İlkokulu öğretmeni Demet Çelik yönetiminde hazırlanan 1-C Sınıfı öğrencilerinin, Atatürk İlkokulu öğretmeni Nihal Cihan yönetiminde hazırlanan 3-B sınıfı öğrencilerinin ve Atatürk İlkokulu Özel Eğitim Sınıfı Öğretmenleri Kadriye Ural, Ergül Tozyılmaz ve Nilay Seçkin yönetiminde hazırlanan öğrencilerin gösterileri izlendi.

Gösterilerin ardından Şavşat İmam-Hatip Ortaokulu öğrencisi Firdevs Köse ve Atatürk İlkokulu öğrencisi Zeynep Bilici şiirlerini okudular.

Program Şavşat Halk Eğitimi Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü Halk Oyunları Usta Öğreticisi Figen Yalanuz yönetiminde hazırlanan folklor ekibinin gösterileri ile son buldu.

Kaynak: Şavşat’ın Sesi Gazetesi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir