Tepeköy

Tepeköy Köyü; Şavşat ilçesinin kuzey-batısındadır. Doğusunda Kayadibi köyü, batısında Küplüce ve Şenocak Köyleri, kuzeyinde Kayabaşı ve Saylıca Köyleri, güneyinde ise Dalkırmaz ve Susuz Köyleri ile çevrilidir.

Artvin-Şavşat yoluna 7 km, Şavşat ilçesine 13 km uzaklıktadır. Sözü edilen yollar asfalt kaplıdır. Artvin ilinin en geniş yüzölçümüne sahiptir. 18 mahalleden, 365 haneden oluşmaktadır. Nüfusça yazın 2000’e yaklaşırken, kışın 250 kişiye kadar düşmektedir.

Tepeköylü olup il dışında yaşayanlardan; İstanbul’da 585 hane, Bursa’da 420 hane, Ankara’da 100 haneye yakın, Samsun’da 75 haneye yakın, Artvin’de ise 25 haneye yakın insan nüfusu bulunmaktadır.

Tepeköy Köyü’nde; Cumhuriyetten önce “İlkokul” açılmış olup, Cumhuriyet’ten sonra ise 4 okul ile eğitim-öğretim yapmıştır. 1970’li yıllarda ortaokul açılmıştır. Ancak göç nedeni ile öğrenci sayısı azaldığından ilkokullar ve ortaokul kapanmış, ana ilkokul ise müzeye çevrilmiştir.

Tepe Köyü’nde 4 adet cami vardır. Merkez cami 611 yıllıktır. Merkez caminin yakınında, Osmanlı döneminden kalma 40 odalı medresenin varolduğu bilinmektedir. Bu medreseden, çevre il ve ilçelere din adamı yerleştirilmiştir.

Tepe Köyü’n okur-yazar oranı %100’dür. Çok sayıda öğretmen, doktor, mühendis, hemşire, memur ve memure yetişmiş, yurdun çeşitli illerinde görev yapmaktadırlar.

TepeköY Köyü’nde; çevre köylere göre çok sayıda esnaf-sanatkâr ve zanaatkâr yetişmiştir. Çevre köyler; ihtiyaçlarını köyümüzden karşılarlardı.

Köyümüzün tanıtımını en iyi şekilde sağlayan ve Karadeniz Bölgesi köylerinde ilk olan, 600 çeşit ürünü bir arada sergileyen Tepeköy Müzesi, Tarihi Merkez Camisi, doğal şelalesi, ilkel mağara ve mahsenler, tahminen 700 yıllık armut ağacı, Şavşat’ın tüm köylerinin izlenebildiği “Huhula Tepesi, Tetisharot Piknik Alanı” görülmeye ve gezilmeye değerdir.