23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı İlçemizde Coşkuyla Kutlandı
  • 24.04.2019
  • ° / Hafif Yağmur
  • Nöbetçi Eczane:
  • Merkez Eczanesi
  • (04665171059)
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı İlçemizde Coşkuyla Kutlandı

Okunma Sayısı: 1038 | 24.04.2018

Kutlamalar sabah saat 09:30’da Atatürk Anıtına Çelenk sunumuyla başladı. Çelenklerin sunumundan son-ra kutlama programı Atatürk İlköğretim Okulu Bahçesinde devam etti. Buradaki kutlama törenine Kaymakam Emre Yalçın, Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, İlçe Jandarma Komutanı J. Yzb. Aytunç Ünsay, İlçe Emniyet Amiri Vekili Komiser Servet Orhan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Evran, Siyasi parti temsilcileri, İl Genel Meclisi Üyeleri, daire amirleri, Sivil toplum kuruluşları temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Evran yaptı. Evran; " Cumhuriyet güneşinin berrak yüzünü vatan ufkunda gösterdiği gün olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 98. Yıl dönümüne ulaşmanın heyecanıyla, kavuşmuş olduğumuz bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı daha sevinç ve coşkuyla kutluyoruz.

Aziz milletimizin temsilcilerinin, ortak bir gaye etrafında, Meclis çatısı altında birleştiği 23 Nisan 1920, istiklal mücadelesinde zafere ve Cumhuriyetimizin kuruluşuna uzanan yolda en önemli dönüm noktasıdır. "Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir" şiarıyla çıkılan yolda, ecdadımız birlik ve beraberliğinden ödün vermeden, vatan toprakları uğruna büyük mücadeleler vermiş, bağımsızlığına ve özgürlüğüne sahip çıkmıştır. Bugün de, vatanımızı bölmek ve parçalamak için kurulan tuzaklara karşı ülkenin birlik ve beraberliğini, vatanın bölünmez bütünlüğünü aynı ruhla sahip çıkmaya devam edeceğiz. İşte o diriliş ruhu, vatan ve millet sevgisi, bayrak sevdası, bağımsızlık tutkusu bir milleti şaha kaldırdı.

Bu şahlanışın adı; birlik ve beraberlikti, Milli Mücadeleydi, Kurtuluş Savaşıydı, 15 Temmuz’du, ulusal egemenlikti, demokrasiydi, sevgiydi, kardeşlikti, barıştı, Türkiye’mizin aydınlık yarınlarıydı." dedi.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Geleceğin Teminatı Olan Çocuklarımıza Sevgi ve Güvenini Göstermektedir

Erkan Evran konuşmasının devamında; Sevgiye, barışa, dostluğa, kardeşliğe, çağdaşlığa, bilime, teknolojiye açılan aydınlık ve büyük bir kapı olan 23 Nisan, sevinç ve gururla kutladığımız Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün geleceğin teminatı olan çocuklarımıza sevgi ve güvenini göstermektedir. Bizler, bu sevgi ve güven sayesinde dünyanın ilk ve yegâne çocuk bayramı olarak tarihe geçen, millet egemenliğine dayanan demokrasinin ve Cumhuriyetin temellerinin atıldığı gün olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sayesinde tüm dünya çocuklarıyla ulusal egemenlik sevincimizi paylaşıyoruz.

Sevgili çocuklar, sevgili gençler;

Evran konuşmasının sonunda çocuklara ve gençlere sesşlenerek, "Her şeyin en güzeline layık olan sizlerin; okuyan, araştıran, soran, sorgulayan, bilimi ve teknolojiyi yararlı bir şekilde kullanan, milli ve manevi değerlerine bağlı, insan haklarına saygılı, Atatürk’ün gösterdiği hedefleri benimsemiş, kendine güvenen bireyler olarak yetiştiğiniz müddetçe, ülkemiz ve insanlık adına büyük bir kazanım olacağınızı aklınızdan çıkarmayınız. Bu duygu ve düşüncelerle, İstiklal Harbimizin Başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ilk Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, mücadele arkadaşlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi saygı, şükran ve minnetle yâd ediyorum. Bu günü anlamlandıran çocuklarımızın, ülkemizin, milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum." dedi.

Tören; okunan şiirlerin ardından Çiçek Nene Anaokulu öğretmenleri Büşra Balcı, Leyla Turanlı, Esra Evran, Atatürk İlkokulu Öğretmenleri Erdinç Aksakal, Murat Keskin, Özbil Acun, Gökay Demiral, Osman Tekin yönetiminde hazırlanan gösteriler beğeni ile izlendi. Ardından Atatürk İlkokulu Öğretmenleri Ünsal Selimağaoğlu, Hakan Süner yönetiminde 'Yumurta yarışı', Metin Şahin, Gülen Selimağaoğlu yönetiminde 'Halat Çekme Yarışı', Ali Yazar ve Ümit Arslan yönetiminde ise 'Çuval' yarışması yapıldı. Düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Programın devamında Şavşat Anadolu Lisesi Müzik öğretmeni Kader Temiz yönetiminde Şavşat Çocuk Belediyesi'nin Halk Müziği Korosu sahne aldı.

Tören, ilçemiz Halk Oyunları Usta Öğreticisi Birol Dursun yönetiminde Atatürk Ortaokulu öğrencilerinden oluşan folklor ekibinin gösterisi ile son buldu.

| |   | | |