Başkan Acar Bir Yıllık İcraatlarını Anlattı
 • 05.08.2020
 • ° / Hafif Yağmur
Başkan Acar Bir Yıllık İcraatlarını Anlattı

Okunma Sayısı: 855 | 13.04.2020

Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar, Bir Yıllık İcraatlarını ile yeni dönem proje ve yatırımlarını anlattı.

31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinden bugüne kadar hayata geçen projeler ve hazırlanan yeni icraatlarını Şavşat’ın Sesi Gazetesi’ne anlatan Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar, seçim öncesinde yapmayı vaat ettikleri projelerin hayata geçirilmesi adına gece gündüz demeden çalıştıklarını söyledi.

Seçimlerde kendilerine gösterilen teveccühü asla karşılıksız bırakmayacaklarını ve bırakmadıklarını belirten Acar, "Omuzlarımızdaki yükün ağırlığının farkındayız ve buna göre projeler üretiyoruz, insan odaklı hizmetlerimize devam ediyoruz" dedi. Şavşat’ın gelişen dünyaya paralel olarak ve yeni dönem yatırımları halkla buluşturmak için çalıştıklarını dile getiren Acar, şunları söyledi:

"Cittaslow markalı eşsiz güzelliklere sahip Şavşat’ımızın doğasını ve değerlerini bozmadan çalışmalarımız devam etmektedir. Tarihi ve kültürel değerlerinden, coğrafi ve gezilebilecek görülebilecek mesire yerlerine, ormanlarına, güzel güzel ırmaklarına, göllerine, sularına, derelerine sahip çıkarak yapmış olduğumuz çalışmalara gelecek yılların Şavşat’ını belirlemek ve o gelecek nesillere bozulmamış bir Şavşat bırakmak için mücadele ediyoruz.” dedi.

Kapıları Kapatmadan Halkla Barışık Çalıştık

Seçim sonrası geçen yıllık süreçteki bazı yatırım alanlarını halkın hizmetine sunduklarını ifade eden Başkan Acar, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Şavşat’ın Sesi Gazetesinin seçildikten sonra bir yıllık süre içerisinde nasıl bir yönetim anlayışı izlediniz sorusuna

Başkan Nihat Acar; “Şavşat'ı takım olgusu içerisinde hep birlikte daha iyi noktaya taşımak için mücadele ediyoruz. İlçemizi hep birlikte ayağa kaldırmakla sorumluyuz. Bu yükümlülük ve sorumluluklarımızın bilincindeyiz. Bunun gerekliliklerini de hep birlikte el ele vererek yapmak gibi sorumluluklarımız var. Bütün değerlerimize, belleğimize, hafızamıza, kültürümüze hep birlikte sahip çıkacağız. Birlik ve beraberlik içerisinde el ele vererek bir takım olgusu içerisinde bu işi götürmemiz gerekir.

Görevi devraldıktan sonra hemşerilerime, ilçeme hizmet etmeyi bir borç ve  görev edinerek, Adamı olanın değil hak edenin işini yaptık, Bireylerin değil toplumun çıkarlarına hizmet ettik, Halkla esnafla barışık çalıştık, Kapılarımızı tüm vatandaşlarımıza açtık, Şavşat Halkının yararına olmayan hiçbir projeye imza atmadık, Kimseye yüz çevirmeden, kapıları kapatmadan, önerileri dinleyen ve değerlendiren bir yönetim anlayışı ile çalışmaya çaba gösterdik.

Gücümüzü halktan aldık bize bu görevi verenlere hizmete devam ediyoruz. Gördüğümüz her eksiği düzeltmeye, daha iyisini yapmaya çalışıyoruz. Şavşat’ı yaşanabilir bir kente dönüştürmek ve Şavşat halkının gönlünü hoş tutmak, halkımızın huzur ve refahını sağlamak için bize verilen kutsal vazifeyi en iyi şekilde yerine getirmek istiyoruz. Birlik ve berberlik içinde toplum bilinci oluşturmaya önem veren sosyal belediyecilik anlayışının Şavşat’ta yeniden canlanması ve kurumsallaşması için çalışıyoruz” dedi.

Ağlamaya Gerek Yok Ağlamadıkta

Şavşat’ın Sesi Gazetesi: Belediyeyi devralırken neler bekliyordunuz neler buldunuz sorusuna;

Acar; “Borçlu bir belediye devraldık. Biz bu durumu biliyorduk. Ağlamaya gerek yok. Buraya ağlamaya da gelmedik. Her yönüyle deforme olmuş, borç yükü altında devraldığımız Belediyenin gelir ve giderlerini disiplin altına aldık. Sabit giderlerimizde ciddi düşüşler sağlayarak,  Belediye kaynaklarını verimli ve tasarruflu kullanma gayreti ile bu yükün altından kalkmaya çalışıyoruz.“ dedi.

"Doğalgaz Olmazsa Olmazımız"

Şavşat’ın Sesi Gazetesi; Seçim Beyannamenizde yapacaklarınıza ait vaatleriniz vardı. Projelerinizi gerçekleştirebilecekmisiniz?”

Acar; “Bunun çabası içerisindeyiz. Öncelik sırasına göre yatırım çalışmalarımızı başlattık. Göreve geldikten sonra Şavşat’ımızın kanayan yaralarından olan ve bazı bölgelerimizde hiç olmayan hatta açıkta akan, bazı bölgelerde ise iflas etmiş durumda olan kanalizasyon ve yağmur suyu projelerini hayata geçirmek üzere İller Bankası A.Ş ‘ye yetki kararımızı ulaştırdık. Bütçe imkânlarımız yeterli gelmeyeceğinden hazır olan proje üzerinden kredi müracaatında bulunduk. Yaptığımız girişimler sonuç verdi ve çok şükür ihale aşaması tamamlandı. 2 yıl içerisinde tamamlanacak proje ile Şavşat en az 20 yıl daha altyapı sıkıntısı çekmeyecek.

Yine önemli projelerimizden olan ve kış aylarında yaşanan hava kirliliğinin çözümü için elzem olan doğalgaz bağlantısı için ilgili kurum olan AKMERCAN Genel Müdürlüğü, Artvin Doğalgaz Bölge Müdürlüğü ve Enerji Piyasası Denetleme Kurumu ile görüşmelerimiz sonuç verdi. Doğalgaz bağlantı çalışmalarımızı da  Kanalizasyon Projemiz ile birlikte yürüterek hava kirliliğinin çözümünü sağlayacağız.

Şavşat’ımızın önemli bir sorunu olan otopark sorunu ise altyapı ve  proje aşaması tamamlanan ve Mevcut Belediye Düğün Salonu yerinde projelendirilen Hizmet binası, iş merkezi ve otopark binası projemiz ile çözüme kavuşacak. 

Bir diğer projemiz ise yerel kalkınma yolunda örnek bir çalışması başlatılarak, Şavşat Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kurulumunu gerçekleştirdik. Kooperatifleşme ile birlikte doğal ve bilinçli üretim yapılacak ve Üretilen Ürünler alıcısı ile buluşturulacak. Yani üretici kazanacak. Dolayısı ile Şavşat kazanacak.

Yine turizm gözdesi ilçemizin geleceği düşünülerek,  Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğüne yapılan müracaatlarımız sonucu Nazlıkara Membaından gelen içme suyundan turizm, sanayi tesisleri ve mücavir alan dışındaki eğitim kurumları ve afet konutlarının faydalanmasından dolayı su sıkıntısı çekilmemesi bakımından içme suyunun litre /sn. miktarının artırılmasını sağladık.” dedi.

"Tüm İnsanlarımızı Seviyoruz"

Şavşat’ın sesi Gazetesi: “İktidar Partisi olmamanın dezavantajlarını yaşıyormusunuz?”

Acar; “Siyasi ayırım yapmadan her kesimin Belediye Başkanı olarak çalışıyoruz. Biz herkesi, her kesimden, her partiden, tüm insanlarımızı seviyoruz. Şavşat’ta’ Türkiye’de ve hatta yurtdışında yaşayan vatandaşımızı ayrım gözetmeksizin canı gönülden seviyoruz. Her insanı aynı sevgi ve şefkatle kucaklayan, insanların dünya görüşünü, düşünce ve inanç sistemlerini olduğu gibi görüp onlara değer veren bir politika ve yaklaşımla hizmete devam ediyoruz. Bu nedenle gerçekleştirmeyi düşündüğümüz her projemizi hayata geçirme aşamasında beşeri ilişkilerimiz ön plana çıkıyor ve bugüne kadar hiçbir sorun ile karşılaşmadık bundan sonra da karşılaşacağımızı düşünmüyorum.” dedi.

Cittaslow Kriterleri ile HES'lere Engel Oluyoruz

Şavşat’ın Sesi Gazetesi; “Marka şehrin Belediye Başkanı olmanın sorumlulukları daha fazladır. Bu yönde nasıl bir yol izleyeceksiniz.

En önemli çalışmalarımızdan birisi ise; Cittaslow kriterlerine sahip çıkılmaması halinde markanın tehlike gireceği yönünde uluslararası Cittaslow birliğinden gelen uyarı mektubu doğrultusunda markanın sürdürülebilirliği için  öncelikle  doğanın tahribatını önlemek için ilgili bakanlıklara hız kesmeden yazılamızı ulaştırdık. Yaptığımız müracaatlar olumlu sonuçlar verdi. İlçemizde yapılması planlanan 1 adet taş ocağı, 1 adet hidroelektrik santrali yapımını bu doğrultuda iptal ettirdik. Çevre kirliliğinin önüne geçilmesi için sıfır atık kapsamında geri dönüşüm çalışmalarımızı, hava kirliliğinin bozulmaması için ise  doğalgaz bağlantı çalışmalarını başlattık. Aynı doğrultuda ormanların yok olmaması, yöresel mimarinin bozulmaması ve yerelde kalkınma için üretim ve kooperatifleşme çalışmalarımızı yürütmekteyiz. 

Acar; “Yapacağımız yatırımları Cittaslow kriterlerine göre planlıyoruz. Doğal tarım, kooperatifleşme ve yerel kalkınma, sorunsuz altyapı yatırımları, hava kirliliği, trafik ve gürültü kirliliğinin çözümü yönünde çalışmalarımız devam etmektedir. Ayrıca yaptığımız imar Planı çalışmalarını da ilçenin kültürel özellikleri ile yöresel mimarisine uygun  ve çevremizi korumaya yönelik olmasına özen göstermekteyiz. Bölgede yapılan taş ocakları HES ler Cittaslow kriterlerine ifade etti ve bu konuda İl Valiliğine Belediyemize gelen mektubu en iyi şekilde değerlendirerek bunların durdurulmasını engelleme yolunda bütün çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

"Küçük Sanayi Sitesi Bitmek Üzere"

Şavşat’ın Sesi Gazetesi; “Gürültü kirliliğinden bahsetmişken, İlçede faaliyet gösteren ve kriterlere uygun olmayan çevre ve  gürültü kirliliği yaratan  sanayiciler ile ilgili nasıl bir çalışma yürütmektesiniz?”

Acar; “Biliyorsunuz Köprüyaka Köyünde Sanayi Kooperatifi tarafından yapımı devam eden Küçük Sanayi Sitesi inşaatı bitmek üzere, inşaat bitiminde ilçede hiçbir sanayi esnafı faaliyet gösteremeyecek, mevcut ruhsatlandırmaları taahhütlü olarak verilmiş ve bundan sonra da taahhütlü olarak verilmeye devam etmektedir. Tavsiyem ilçedeki sanayi esnafları şimdiden kendilerine sanayi çarşısında,  yeterli gelmemesi durumunda ise şehir dışında yer bulmalarıdır.” dedi.

Korona Belası için En Üst Düzeyde Önlemler Aldık

Şavşat’ın Sesi Gazetesi; “Tüm Dünyayı etkisi altına alan Covit 19 virüsüne karşı almış olduğunuz önlemler kapsamında hangi önlemleri aldınız. Bilgi verebilirmisiniz?”

Acar; “Belediye Başkanlığı olarak Koronavirüs önlemleri kapsamında Belediyemize ait Hizmet binamız, müştemilatları,  ilçedeki kamu kurumları ile camiler ve Kur-an kurslarının ve umuma açık park ve bahçelerin ilaçlama ve dezenfektesi yapılmıştır. İlçenin bütün cadde ve sokakları aralıksız olarak yıkanmaktadır. Kaymakamlık Başkanlığında kurulan Vefa Sosyal Destek Grubu ile birlikte 65 yaş ve üzeri sokağa çıkması yasaklanan ihtiyaçlı vatandaşlarımıza Belediye Hizmet Binasında Kurulan Vefa Sosyal Destek İletişim merkezi ve Belediyemiz Personelleri aracılığı ile gerekli yardımlar yapılmaktadır. Çöp atma saatleri yeniden düzenlenmiş olup,  çöp konteynerleri yıkanıp, kireçle dezenfekte edilerek halkın sağlığı korunmaktadır. Hafta pazarının açılması geçici bir süreyle ertelenerek, esnaflarımızın  faiş fiatla satış kontrolleri yapılmakta, toptancı araçlarının mal dağıtımı kuralları ve kapalı kalacak işyerlerine Zabıta Ekiplerimiz ve  Emniyet Amirliği görevlileri ile birlikte tebligatlar yapılarak sürekliliği konusunda kontroller yapılmaktadır. Ayrıca önlemler kapsamında Bakanlık tarafından gönderilen bütün genelgeler içeriğine göre ilçe halkına duyurularak gerekli bütün tedbirler alınmaktadır.” Dedi.

"Şavşat’ımızın İhtiyacı Olan Yatırımları Yapmanın Ve Sorunları  Çözme Mutluluğunu Yaşıyoruz"

Şavşat’ın Sesi Gazetesi; “Belediye Başkanı olarak Halkımızdan bir isteğiniz ve mesajınız olacakmı?”

Acar; “Şavşat sevdamızı hizmetlerle taçlandırarak şeffaf, katılımcı adil ve hesap verilebilir Belediyecilik anlayışı ile hizmet edip marka şehirde fark yaratmaya devam edeceğiz ve halkımızın emanetine toz kondurmayacağız.

İlçe halkım ile birlikte daha birçok projeyi birlikte göreceğiz. Benim Şavşat halkına hizmet sözüm var. İyi günde kötü günde halkım ile birlikte yürüyecek daha çok yolumuz var. Hemşerilik ruhuyla çalışmaya devam edeceğiz.

Yaptıklarımıza destek veren sorun çıkarmayan, şahsıma ve partime oy veren, vermeyen desteğini ilgisini ve samimiyetini esirgemeyen, yaptığımız hizmetlerin gerçekleştirilmesi sırasında kıymetli görüş ve önerilerini beyan ederek katkı sağlayan tüm vatandaşlarıma, paydaş kurumlara ve Belediyemizin daha başarılı bir belediye olması için bütün çalışmalara özveriyle iştirak eden Meclis Üyelerimize ve Belediye Personelimize teşekkür ediyorum.

Cittaslow Türkiyenin önemli bir üyesi konumundaki Şavşat’ımızın İhtiyacı olan yatırımları bir bir hayata geçirip çözme mutluluğunu bu coğrafyanın asıl bekçileri olan Şavşat halkı ile paylaşıyor hayırlı uğurlu olması dilekleri ile projelerimizin hayata geçmesinde büyük özveri gösteren Şavşat gönüllülerine minnet duygularımla tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Sevdikleriniz için Evde Kalın

Belediye Başkanı Nihat Acar açıklamalarının son bölümünde;  “Koronavirüsüne değinerek bütün halkımızın kurallara uymalarını zorunlu olmadıkça evlerinden çıkmamalarını özellikle istiyorum. İlçemizde Koronavürüsten hiçbir değerimizi kaybetmememiz için bir canı toprağa koymamamız için kurallara ve hijyene, sosyal mesafeye oldukça ve titizlikle dikkate almalıyız.

 Son günlerde üzülerek yaşadığımız Covid-19 virüsünden tüm dünyanın ve ülkemizin bir an önce kurtulmasını ümit ediyorum. Görevi devraldıktan sonra verimli geçen 1 yıllık süre içerisinde yaptığımız çalışmaları sizlerin aracılığıyla vatandaşlarımıza sunmanın sevincini yaşıyorum.” dedi.

Belediye Başkanı Nihat Acar konuşmasının son bölümünde ise; “Projelerin hayata geçirmek adına bizlerde gereken destek veren herkese, bütün halkımıza meclis üyesi arkadaşlarımıza, belediye çalışanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Hizmet yolunda önümüzü açan, destek veren, projeleri sahiplenen, takip eden ve bunları halkımızın hizmetine sunmamıza destek olan herkese çok teşekkür ediyorum. Sosyal Demokrat Belediyeciliğinin farkı işte budur, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada halkımıza ne söz verdiysek onu yerine getireceğiz" dedi.

"Hizmet için Siyaset Yaparım"

Tüm zamanını Şavşat’a hizmet için harcadığını vurgulayan Başkan Acar bu konuda da şu görüşlere yer verdi "Halkımıza karşı çok büyük sorumluluk içinde olduğumu biliyorum. Siyasetin temelinde de hizmet anlayışı vardır. Ben hizmet edebilmek adına siyaset yaparım. Bundan da hiç ödün vermem" dedi.

Belediye Başkanı Nihat Acar Bir Yıllık Çalışma ve İcraatlarını Anlattıktan sonra Şavşat’ın Sesi Gazetesi’ne teşekkür ederek, buraya kadar yapılan, buradan sonrada yapılacak olan çalışmaları maddeler halinde sıraladı;

 1. Kum çakıl ocağının ruhsatlandırılması tamamlandı ve işletme için rödevans hazırlıkları tamamlanarak üretime hazır hale getirildi.
 2. Toplu konut yapımı için Yeniköy Mahallesi’nde hazineye ait 3 adet parsel tespit edilerek gerekli kadastro işlemleri yapılarak Maliye Bakanlığı Milli Emlak Müdürlüğü’ne satın alım için dosya sunulmuştur.
 3. Organik Tarım ve Tarımsal Kalkınma hamlesi olarak Hınzat Mevkiinde 20.000 m2 arazi özel şahıslardan kiralanmış ve pilot bölge uygulaması olarak “Makineli Tarım” esaslarına göre ekilmiştir.
 4. Yine organik tarım ve seracılık uygulamalarının yaygınlaşması maksadı için yöremize uygun 3 adet sera projesi ve dosyası hazırlanarak ilgili destekleme kurumuna sunulmuştur.
 5. Yeni tarımsal kalkınma modelinin oluşturulması ve tarım çiftçisini desteklemek için “Şavşat Belediyesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi” kurulmuş, kuruluş sonrası acil eylem planının hazırlıkları tamamlanmıştır.
 6. İlçe merkezinde imar planlarında acil olarak revize edilmesi gerekenlerin tadilatları ivedilikle yapılmış ve kangren olan sorunların çözümüne başlanmıştır.
 7. Ağır borç yüküne karşı yapısal reformlar belirlenmiş ve mali disiplin sağlanarak tasarruf tedbirleri uygulamaya koyulmuştur. Sadece akaryakıt giderlerinde %65 tasarruf sağlanmıştır.
 8. Belediyemiz düğün salonu yerine yapılması planlanan 4 kat otopark, hizmet binası, ticari alan ve çok amaçlı salonların olduğu binanın projeleri çizilmiş, birim fiyat cetvelleri çıkartılarak ihaleye hazır hale getirilmiştir. Proje için dış finansman desteği bulunmuş olup 2020 yılı içerisinde ihale çıkarılması planlanmaktadır.
 9. Ağır ve pasif belediyecilik yerine çözüme odaklı “Yeni Nesil Belediyecilik” uygulaması sistematik olarak hayata geçirilmeye başlamış ve 7 gün 24 saat faal olan ve canlı görüşme imkânı tanıyan 153 Hizmet Hattı devreye alınmıştır.
 10. Mezbahane yapımının finans problemi çözülerek, inşaat çalışmaları tamamlanmak üzere olup ruhsatlandırma çalışmalarımız tamamlanmak üzeredir.
 11. Yöresel ürünler ve paketleme tesisinin imalat – finans ve makine ekipman sorunları çözülmüş ve kapasite artışı sağlanarak bina hazır hale getirilmiştir.
 12. Hayvan barınağı, mezbahane ve paketleme tesisinin enerji ihtiyacını sağlamak için bir adet yüksek gerilim, 1 adet de alçak gerilim enerji nakil hattı ilgili kurum tarafından yapılması sağlanmıştır.
 13. Alternatif turizm için profesyonel çalışmalar yapılması ve yol haritasının belirlenmesi için dosyalar hazırlanmış, destekleme kuruluşlarına sunulmuştur.
 14. Ramazan ayında ilgili kurumlar ile birlikte iftar yemeği verilmiş ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ayrıca desteklemeler yapılmıştır.
 15. Şehir merkezinde ki yağmur suyu ve kanalizasyon hatlarının yenilenmesi ve yenilerinin yapılması için gerekli olan projemiz İller Bankası tarafından onaylanmış, ihalesi Mart 2020’de yapılmıştır.
 16. Cittaslow Türkiye organizasyonu ve planlaması için İzmir’de, Cittaslow Uluslararası planlaması için İtalya’da toplantılara katılınmış ve ilçemizin dünya şehirleri arasındaki doğal üstünlüğü pekiştirilmiştir.
 17. 29. Geleneksel Şavşat Sahara Kültür ve Sanat Festivali için gerek saha gerekse içerik değişiklikleri yapılarak hazırlıkları bitirilmiş, belediye bütçesine olan yükü azaltılarak nitelikleri arttırılmıştır.
 18. İlçemiz su kaynaklarının bulunduğu Nazlıkara Mevkii’nde diğer su kaynaklarının da isale hattına aktarılması ve su miktarının arttırılması için gerekli yazışmalar yapılmış, 42 lt/sn’den 72 lt/sn’ye çıkarılmıştır.
 19. Belediyemiz Kadın Yaşam Merkezi’nde ilköğretim öğrencilerimize halk oyunları kursu ilgili kurum işbirliği ile açılmıştır.
 20. Çoruh Vadisi Belediyeler Birliği Genel Kurulu’na katılınarak bölgenin çöp sorunu değerlendirilmiş, muhtelif sayı ve ebatta çöp konteyneri hibe alınmıştır.
 21. Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği Genel Kurulu’na katılınarak bölgemiz gelişim planı ve işbirliği müzakereleri yapılmıştır.
 22. Halkın yoğun olarak zaman geçirdiği noktalar belirlenerek 5 adet Ücretsiz İnternet Noktası oluşturulmuştur. Nokta sayısının artırılması için gerekli çalışmalar devam etmektedir.
 23. İlçemize doğalgaz getirilmesi için EPDK ve yüklenici firma ile yapılan yazışmalar sonucunda projelendirme çalışmaları başlatılmıştır.
 24. Doğalgaz, yağmursuyu ve kanalizasyon çalışmaları ile birlikte yapılması açısından Türk Telekom ve ÇEDAŞ’a gerekli yazılar yazılarak alt yapılarının yenilenmesi talep edilmiştir.
 25. Ülkü Ulusoy Kadın Yaşam ve Eğitim Merkezi’nde kurmuş olduğumuz Gönül Elleri Çarşısı’nda hayırseverlerden gelen kıyafetler ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.
 26. Sıfır Atık çalışmalarına başlanmış ve gerekli bilgilendirme çalışmaları tamamlanmıştır. Çocuk Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında ilçemizdeki tüm geri dönüşüm malzemeleri toplanıp depolanıyor ve yetkili firmalara teslim ediliyor.
 27. Çocuk Belediyesi ilçemizin çeşitli yerlerinde meyve fidanı dikimi ve ağaçlandırma çalışmaları yapmıştır.

Yapılacak olan yağmur suyu ve kanalizasyon çalışmasında içme suyu ana isale hattının da yenilenmesi için İller Bankası’na projelerimiz sunulmuştur. Projenin onaylanması ile altyapı çalışmaları yapılırken içme suyu isale hatlarının yenilenmesi çalışmaları da yapılacaktır.