Başkan Öztürk'ün Dünya Engelliler Günü Mesajı
  • 24.04.2019
  • ° / Hafif Yağmur
  • Nöbetçi Eczane:
  • Merkez Eczanesi
  • (04665171059)
Başkan Öztürk'ün Dünya Engelliler Günü Mesajı

Okunma Sayısı: 317 | 03.12.2018

Engellilik; gelir düzeyi, statüsü ne olursa olsun toplumun tüm kesimlerini etkileyen toplumsal bir sorun alanıdır. Her insan, aynı zamanda bir engelli adayıdır. Yaşamda ne zaman nelerle karşılaşacağımızı kimse bilmiyor. Ülkemizde yaklaşık 8,5 milyon engelli vatandaşımız var. Her engel grubunun da kendine özgü özel sorunları var. Engelli vatandaşlarımızın sosyal, ekonomik ve kültürel hayatta karşılaştıkları sorunlara çözüm üretmek ve onların üretken bireyler olarak topluma katılımlarını sağlamak, sosyal hukuk devleti anlayışının bir gereğidir. Toplumun tüm kesimleri engelli vatandaşlarımıza her alanda destek olmalı. Engellerinden kaynaklanan yaşam güçlüklerini, elbirliği ile aşma konusunda herkes üzerine düşeni yapmalı. Unutulmamalıdır ki, Engelli olmak bir tercih değildir. Bu nedenle engelli vatandaşlarımızın bedensel, zihinsel ve sosyal becerilerini geliştirecek, çalışan, üreten bireyler olarak topluma kazandırmalıyız. Burada en önemli nokta sevgi.. Anahtar kelime bu. Tüm engelleri sevgi ile aşmak çok kolay.

Engelli olmak, yalnızlığa itilmek değildir. Bu zorluğa rağmen, yaşama inadına bağlanmak çözümün ilk adımıdır. Bu adımı attığınızda, önünüzdeki bütün sorunların çözüldüğünü göreceksiniz. Yeter ki siz isteyin.

Engellilerimizin yaşamını güçleştiren tüm sorunların çözümüne hız kazandırılması ve engelsiz bir yaşam dileğiyle 3 Aralık Dünya Engelliler gününü kutluyorum.

Ahmet Sinan ÖZTÜRK
Şavşat Belediye Başkanı