DOKAP Başkanı Mengi Şavşat'ı Ziyaret Etti
  • 19.09.2020
  • ° / Hafif Yağmur
DOKAP Başkanı Mengi Şavşat'ı Ziyaret Etti

Okunma Sayısı: 2079 | 12.06.2019

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DOKAP) Başkanı Yusuf Mengi, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yüksel Kan ve DOKAP Ekonomik Kalkınma ve Proje Uygulama Koordinatörü Şeref Demir Şavşat’ta yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar ve Şavşat Belediyesi Fen İşleri Müdürü Savaş Gül ile birlikte Şavşat’ta DOKAP tarafından yapılan çalışmaları inceleyen DOKAP heyeti projelerin son durumları hakkında bilgi aldı.

Yöresel Ürünler İşleme, Depolama ve Paketleme Tesisi Kısa Zamanda Tamamlanıyor

Çalışmalar hakkında bilgi veren Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar: “Yöresel Ürünler işleme, Depolama ve Paketleme Tesisinde %80’lik bir tamamlanma oranına ulaştık. Tesiste kullanılacak makine ekipmanları ile ilgili gerekli araştırmaları yaptık. İnşaatımızda eksik kalan kısımların tamamlanması ve hemen ardından makine ve ekipmanların temini ile birlikte 1-2 ay içerisinde tamamlamayı planlıyoruz.” dedi.

Mezbaha Çalışmaları Devam Ediyor

Mezbaha çalışmaları hakkında da bilgi veren Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar: “Mezbaha binasında tamamlanma oranı olarak %75’lere ulaşmış durumdayız. Bina içi ve çevre düzenleme çalışmalarını tamamlayarak kurban bayramına yetiştirmeye gayret gösteriyoruz.” dedi.

Şavşat Çocuk Belediyesi Meyve Bahçesi’nde Ağaçlar Büyümeye Devam Ediyor

DOKAP Başkanı Yusuf Mengi, geçtiğimiz aylarda oluşturulan Şavşat Çocuk Belediyesi Meyve Bahçesini de ziyaret etti. Burada yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar: “Kaymakamlığımız, Belediye Başkanlığımız, Orman İşletme Müdürlüğümüz ve Tarım İlçe Müdürlüğümüz ile birlikte oluşturulan meyve bahçemizde fidan dikimini gerçekleştirdikten sonra öncelikli olarak koruma altına aldık. Alanın sulama sistemi ile ilgili çalışmalar yapılıyor. En kısa zamanda sulama sistemini de tamamlayacağız. Tamamlanana kadar Belediyemiz itfaiyesi ile ağaçların sulamalarını yapıyoruz. Burada yaptığımız fidanlama çalışmasını daha da yaygınlaştırmak istiyoruz.” dedi.

Yapılan çalışmalardan memnuniyet duyduğunu belirten Mengi: “Şavşat’ta yapılan çalışmaların hepsini dolaştık ve gördük ki DOKAP tarafından yapılan çalışmalar Şavşat’ta tam olarak karşılığını bulmuş. Yapılan çalışmaların her biri ilçeye değer katacak çalışmalar oldu. 2019 yılı içerisinde yapılan tüm çalışmaları tamamlayıp 2020 yılında da Şavşat’ta yeni projelere başlamak istiyoruz. Sayın Nihat beyin özellikle Tarımsal Kalkınma Projesi’ni dinlediğimizde bu proje bizleri de heyecanlandırdı. Bizde DOKAP olarak inşallah önümüzdeki yıllarda Şavşat’a gereken destekleri vereceğiz.” dedi.

DOKAP heyeti yapılan çalışmaları inceledikten sonra ilçeden ayrıldı.