KTÜ ve AÇÜ Öğretim Görevlileri Şavşat'ta Kurumaların Olduğu Alanda İncelemelerde Bulundu
  • 21.03.2019
  • ° / Hafif Yağmur
KTÜ ve AÇÜ Öğretim Görevlileri Şavşat'ta Kurumaların Olduğu Alanda İncelemelerde Bulundu

Okunma Sayısı: 427 | 31.10.2018

Şavşat Belediye Başkanlığı'nın girişimleri ve talebi ile Şavşat ormanlarında kurumaların olduğu alanlarda inceleme ve değerlendirme çalışması yapıldı.

Geçtiğimiz günlerde Şavşat Belediyesi'nin Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi'nden ve Artvin Çoruh Üniversitesi'nden teknik inceleme için ekip istemesi üzerine Şavşat'a gelen; Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesinden Prof. Dr. Mahmut Eroğlu, Orman Bölge Müdür Yardımcısı Emin Yılmaz, Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesinden Doç. Dr. Hazan Alkan Akıncı, Öğretim Üyesi Dr. Funda Erşen Bak,Koruma Şube Müdürü Turgay Vatan, İşletme Müdürü Mustafa Kesici, Müdür Yardımcısı Murat Durmuş ve emekli Biyolog Yaşar Aksu Merkez İşletme Şefliği sahasında meydana gelen kurumaların olduğu alanlarda inceleme yaptılar.

Arazi incelemesi sonrasında Şavşat Belediye Başkanlığı makam odasında Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk’ünde katıldığı toplantıda, bu alanlarda yapılan mücadele çalışmalarında karşılaşılan güçlükler ve çözüm yolları değerlendirilmiştir. Özellikle kabuk böcekleriyle mücadelede ağaçların süresi içinde tespiti, damgalanması ve kesilip kabuklarının soyulması ve bu ağaçlarda üreyen çok sayıda böceğin imha edilmesinde yaşanan güçlükler tartışılmıştır. Verimli bir şekilde yürütülmekte olan orman zararlıları ile mücadelede daha etkin ve hızlı yol alınması için olumlu bir faaliyet gerçekleştirilmiştir.