On Birinci Kalkınma Planı Hazırlıkları İstişare Toplantısı
  • 18.02.2019
  • ° / Hafif Yağmur
On Birinci Kalkınma Planı Hazırlıkları İstişare Toplantısı

Okunma Sayısı: 891 | 13.02.2018

Artvin Valiliğince koordine edilen ve Kalkınma Bakanlığı ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından 2019-2023 yıllarını kapsayacak On Birinci Kalkınma Planı'nın hazırlıkları kapsamında istişare toplantısı yapıldı.

Artvin Merkez’de bulunan bir otelin toplantı salonunda Artvin Valisi Ömer Doğanay başkanlığında yapılan toplantıya, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Doğanay, kalkınma, ekonomi ve yaşam kalitesinin yükseltilmesi için kalkınma planın çok büyük önem arz ettiğini söyledi.

On Birinci Kalkınma Planının hazırlanmasına farklı fikir ve farklı projelerle katkıda bulunmak için bu toplantıda bir araya geldiklerini belirten Doğanay, toplantının hayırlara vesile olmasını diledi.

Doğanay, "Tabiri caizse 81 ilde millet olarak bir ev ödevi hazırlıyoruz. Kendi ajandamızı, kendi yol haritasını hep beraber çiziyoruz. Bizde Artvin’den Türkiye’nin kalkınma planına katkıda bulunacağız." dedi.

Millet olarak bize yapamazsınız dedikleri her şeyi bir biri hayata geçirdiklerini kaydeden Doğanay, "Bugün hava yolu ulaşımında Türk Hava Yolları'yla dünya birincisiyiz. Dünyaya dizi ihracı konusunda dünya ikincisiyiz. Özünde sevgi, saygı ve barış olan kültürümüzü tüm dünyaya anlatıyoruz. Türkiye yükselen bir değer. Güneşin yükselmesini görmek istemeyenler, güneşe gözünü kapayanlarda olsa bu güneş yükseliyor. Ülkemizin yükselmesini hepimizin katkı vermesinin elzem olduğunu düşüyorum." diye konuştu.

2018 yılı sonunda 10’uncu 5 yıllık kalkınma planı süresinin dolacağını ve 11'inci 5 yıllık kalkınma planına hazırlık amacıyla bu toplantıların bütün ilerde düzenlendiğini belirten Doğanay, "Bu kalkınma planlarıyla ülkemizin ve vatandaşlarımızın öncelikli hedefleri belirleniyor. Türkiye'nin 2023 hedefleri var ve bu hedefleri tutturabilmek için temel önceliklerimizi çok iyi bilmemiz lazım." ifadelerine yer verdi.

Daha sonra DOKA yetkilisi Harun Göçer tarafından katılımcılara yönelik kalkınma planı toplantıları hakkında bilgiler veren bir sunum yapıldı.

Toplantıda, Kalkınma Bakanlığı tarafından belirlenen 17 kalkınma başlığı toplantıya katılanlarca oylanarak kalkınmada öncelikli ilk 5 konu belirlendi.

Oylamada eğitim, tarımsal kırsal kalkınma, demokrasi-adalet-güvenlik, ekonomik istikrar ve enerji ilk 5 arasına girdi.

Toplantı oylama ile belirlenen kalkınmadaki öncelikle 5 konu üzerine fikir alış verişiyle sona erdi.

| |   | | |