"Sakin Şehir" Şavşat
  • 22.01.2019
  • ° / Hafif Yağmur
"Sakin Şehir" Şavşat

Okunma Sayısı: 618 | 22.06.2015

2014 yılında başvurduğumuz ve "Sakin Şehir" olabilmek için birçok kriterin göz önüne alınarak ilçemiz incelendi. Bu incelemeler sonucunda kriterleri uygun bulunan Şavşat, "Cittaslow" belgesini almaya hak kazandı.

19 Haziran 2015'te İtalya'nın Milano kentide düzenlenen EXPO 2015'e "Cittaslow" belgesini almak üzere davet ilçemiz edildi. Organizasyona ilçemizi temsilen İlçe Kaymakamımız Cemil Sarıoğlu, Belediye Başkanımız Ahmet Sinan Öztürk, Yazı İşleri Müdürümüz Filiz Özcan ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Artvin Temsilcisi Uzman Fatma Artar katıldı.

Belediyemiz tarafından hazırlanarak DOKA'ya sunulan proje kapsamında karşılanan programa katılmak üzere İtalya'ya giden kaymakamımız ve belediye başkanımız hediye olarak götürdükleri Şavşat Evleri'ni komite başkanlarına takdim ettiler ve ilçemiz için hazırlanan "Cittaslow" belgesini teslim aldılar.

Cittaslow Nedir?

İtalyanca Citta (şehir) ve İngilizce slow (yavaş) kelimelerinden oluşan Cittaslow, ''yavaş şehir'' anlamına geliyor.
1986 yılında Amerikan tarzı hızlı yiyecek (fast food) zincirine karşı çıkılarak, İtalya'nın Barolo kentinde ''Yavaş Yiyecek Birliği'' oluşturuldu. 1989'da Paris'te uluslararası boyut alan birliğin, bugün 100'den fazla ülke temsilcisinden oluşan 80 bin üyesi bulunuyor. Yavaş Yiyecek kavramından esinlenen ''Yavaş Şehir Hareketi''nin temeliyse 1999 yılında İtalya'nın Chianti bölgesindeki Greve kentinde, 30 kadar Yavaş Yiyecek kentinin katılımıyla atıldı.

İlk bildirgede, küreselleşmenin insanlar arasındaki iletişimi, kaynaşmayı ve değişimi kolaylaştırmasına karşılık farklılıkların törpülenerek, tek bir model insan oluşturmaya doğru gittiği ve sonunda sıradanlığın hakim olacağı bir düzenin yaratılacağı konusunda endişeler bulunduğu dile getirildi. Bu muhtemel sonuçların engellenmesi, yerel değerlere sahip çıkılması, bu değerlerin korunması ve geliştirilmesi amacıyla Yavaş Şehirler kavramı çerçevesinde bir ağ oluşturuldu.

Yavaş Şehir olabilmek için çevre politikaları, altyapı, kentin dokusunun kalitesi, yerel üretim ve ürünlerin desteklenmesi, konukseverlik gibi kriterler gerekiyor. Bu şehirlerin logosu olan salyangozu kullanabilmeye hak kazanan merkezler, düzenli olarak denetimden geçiriliyor.

| |   | | |