Şavşat Belediyesi'nin Organik Fasulyeleri Tezgahta Yerini Aldı
  • 20.09.2020
  • ° / Hafif Yağmur
Şavşat Belediyesi'nin Organik Fasulyeleri Tezgahta Yerini Aldı

Okunma Sayısı: 1000 | 17.09.2019

Tarımsal Kalkınma Programı kapsamında “Tarladan Sofraya” sloganı ile başlanan organik tarımın ilk hasadı geçtiğimiz haftalarda yapılmış ve tanıtım programı ile ilçe halkına duyuruldu. Hınzat mevkinde bulunan yaklaşık 20.000 m2’lik alanda makineli tarım yöntemiyle yetiştirilen fasülyeler ilçe merkezinde bulunan manavlar aracılığı ile tezgâhta yerini aldı.

20.000 m2’lik arazide ekimi gerçekleştirilen alandan toplanan yaklaşık 250 kg’lık taze fasülye ilçe merkezinde bulunan tüm esnaflara dağıtıldı. İlçe sakinleri tarafından yoğun ilgi gören organik ürünün birkaç gün içerisinde büyük bir kısmı satıldı.

Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar konu hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan Acar: “Makineli tarım yöntemiyle Hınzat mevkiinde oluşturduğumuz tarladan ilk mahsulleri geçtiğimiz hafta almıştık ve vatandaşlarımıza ikram etmiştik. Bu hafta tarlamızdan toplamış olduğumuz yaklaşık 250 kg taze fasulyeyi ilçemizdeki esnaf arkadaşlarımıza dağıtarak satışa sunduk ve kısa sürede tüketildi.

Tarlamızda ürünler yetişmeye devam ediyor, defaten toplayıp yine satışa sunacağız. Şavşat Belediyesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin kuruluş işlemleri devam ediyor. İşlemler tamamlandıktan sonra paketleme çalışmalarımızı yapacağız. Aynı zamanda internet üzerinden satış için internet sitemizin hazırlığına başladık. 2020 yılı itibari ile kooperatifimize ait ürünlere ilçe dışındaki vatandaşlarımızda ulaşabilecekler. Tarlanın ilk aşamasından bugüne kadar emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

10.000 Adet Dağ Kekiği Fidanı Toprak ile Buluştu

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından temin edilen 10.000 adet dağ kekiği fidanı yine “Tarladan Sofraya” projesi kapsamında Şavşat Belediyesi tarafından toprakla buluşturuldu.