Şavşat Belediyesi, Tarımsal Kalkınma ve Üretim Faaliyetleri Tanıtım Programı Düzenledi
  • 12.07.2020
  • ° / Hafif Yağmur
Şavşat Belediyesi, Tarımsal Kalkınma ve Üretim Faaliyetleri Tanıtım Programı Düzenledi

Okunma Sayısı: 1207 | 31.08.2019

Şavşat Belediyesi tarafından Belediye Düğün Salonu’nda “Tarımsal Kalkınma ve Üretim Faaliyetleri Tanıtım Programı” düzenledi.

Programa CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar, CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, Belediye Meclisi Üyeleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları, Muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Şavşat Belediyesi’nin 150 günlük icraatlarının video olarak gösterildiği toplantıda açılış konuşmasını yapan Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar: “Bugün burada; Tarımsal kalkınma çalışmalarımızı ve geçen 150 gün içerisinde yaptığımız hizmetleri değerlendirmek üzere toplanmış bulunuyoruz. Katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyor hoş geldiniz diyorum.

Kıymetli katılımcılar; geleceğin tarımda ve üretimde olduğunu biliyor ve bu bilinçle hareket ediyoruz. Yerel kalkınmanın yolu üretimden geçmektedir. Artık hedefimiz yerel üretmek ve tüketmektir. Gelecek yıl üretim ve tarımda önemli adımlar atacağız. Özellikle belirli konulara odaklanıp daha kaliteli üretim yapmak, yerel tohum bankası kurmak ve yerel pazarı geliştirmek noktasında ciddi hamleler yapacağız. Günümüzde tükettiğimiz birçok gıda tarım ilaçlarıyla zehirlenmiş olarak soframıza gelmektedir.

Kapitalizmin doğaya, emeğimize, ürünümüze ve yaşamımıza karşı saldırılarına, küçük üreticiler olarak karşı koymalıyız. Kooperatifler bünyesinde örgütlenerek birlikteliği sağlamalıyız. İşte bu nedenle Şavşat Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kurulumunu gerçekleştiriyoruz. Yerel kalkınma yolunu kendimize hedef koyduk. Köylerimiz ile birlikte tarımsal üretim faaliyetlerimiz devam edecektir.

Şavşat’ın ihtiyaçları doğrultusunda çalışmak, halkımızın refah ve barış içinde yaşamalarını sağlamak ve sorunları çözmek için bu göreve geldik. Hep birlikte, el ele vererek başaracağız. Söz verdiğimiz Projelerimizin her biri birbirinden özel ve değerlidir” dedi.

Başkan Acar’ın konuşmasının ardından tarlada yapılan çalışmalarla ilgili hazırlanan video sunumu gerçekleştirildi. Belediye Meclisi Üyesi Mehmet Bora Öztürk’ün Kooperatifleşme ve Şavşat Tarımsal Kalkınma Kooperatifi hakkında hazırlamış olduğu sunumun ardından yemek ikramı ve tarla ziyareti için Hınzat mevkiine hareket edildi.

Uğur Bayraktutan: “CHP’li Belediyeler Üretim Yapan Belediyeler Olacak”

Program hakkında görüşlerini açıklayan CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan: “Bugün Şavşat’ta ben çok mutluyum. Üretim ve kalkınmayı iki sihirli sözcüğü birbiriyle buluşturan Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar ve onun ekibi muhteşem bir iş yapmışlar. Bu ülkenin kalkınmasının sihirli noktası üretim, üretimi başarabilirsek kalkınma da arkasından geliyor. Şu anda 20 dönümle başlayan önümüzdeki yıllarda çoban ateşi gibi çoğalacak olan ve Türkiye’nin gündemine gelecek olan önemli bir projeyi hayata geçirmişler.

Bugün Artvin’in tüm belediye başkanları ile birlikte buraya geldik. Bu ilçenin yöneticilerinin ve bu ilçenin kaymakamının da burada olmasını beklerdim. O anlamda çok üzüldüm. Ama şunun iyi bilinmesini istiyorum ne olursa olsun kim ne derse dersin CHP’li belediyeler üretim yapan belediyeler olacak. Nihat başkanımı kutluyorum. İkinci aşamada Ankara’ya döner dönmez, burada üretilen ürünlerin paketlemeleri ve marka tescilleri yapıldıktan sonra Türkiye’nin en önemli noktalarında Şavşat’ı bir marka değeri olarak tanıtacağız. Pazarlama konusunda bir problem yaşamayacağız. Arazileri boş kalan, terkedilen Şavşat’ın yerine ilgi odağı olan Şavşat’ı Türkiye’nin önüne koyacağız inşallah. Bu anlamda bu projede emeği olan belediye başkanıma ve ekibine, belediye meclis üyelerine ve emek verenlere teşekkür ediyorum. Diyorum ki bu bir başlangıç. Önümüzdeki hafta CHP Genel Merkezi’nin katkıları ile İzmir’den Kooperatifleşmeyle alakalı özel bir ekip gelecek ve 7 belediyemizle ayrıntılı toplantılar yapacağız. Türkiye’ye örnek olacak bir yerel yönetim anlayışını, rantın değil halkın belediyesini Tükiye’nin önüne koyacağız. Emeği geçen herkesi kutluyorum”dedi.

Program ikramlar, tarla ziyareti ve inşaatı devam eden Şavşat Belediyesi Yöresel Ürünler Depolama, İşleme ve Paketleme tesisinin dolaşılması ile sona erdi.

Haber: Şavşat Belediyesi Haber Merkezi