Şavşat Çocuk Belediyesi İş Başında
  • 20.01.2019
  • ° / Hafif Yağmur
  • Nöbetçi Eczane:
  • Özışık Eczanesi
  • (04665173200)
Şavşat Çocuk Belediyesi İş Başında

Okunma Sayısı: 486 | 09.06.2015

Türkiye’nin çok az il ve ilçesinde var olan çocuk belediyesi Artvin’in Şavşat ilçesinde kuruldu. Artvin’de ilk olarak Şavşat ilçesinde kurulan Çocuk Belediyesi göreve hızlı başladı.

Şavşat Belediyesinin Cittaslow (Sakin şehir) olma yolunda başlatmış olduğu projeler doğrultusunda kurmuş olduğu Çocuk Belediyesi başkanını ve meclis üyelerini seçtikten sonra çalışmalarına başladı.

Şavşat Çocuk Belediye Başkanı Emir Çoruh Durmuş ve meclis üyeleri almış oldukları karar doğrultusunda Şavşat Belediyesinin de katkılarıyla ilçenin kaldırım ve ara bölme taşlarını boyama yapıyor. Çocuk Belediye ellerinde boyalarla fırçalarla kaldırım kenar taşlarını boyama yaptı. Boyama işlemine Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Çocuk Belediye Başkanı Emir Çoruh Durmuş, belediye meclis üyeleri ve öğrenci meclisi katıldı.

Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk yapmış olduğu kısa açıklamada ilçemizin Cittaslow (Sakin şehir)  olma yolunda çok önemli projelere imza atıyor. Bunlardan biriside oluşturmuş olduğumuz Çocuk Belediyesidir. Şavşat Belediye Hizmet binamızda Çocuk Belediyesinin çalışmalarını sürdürebilmeleri içi güzel bir yer yaptık. Çocuk Dostu Kent olmak ve bu ilçeyi sadece yetişkinlerle değil çocuklarla da birlikte yönetmek, yapacağımız işlerde söz sahibi olmalarını istiyoruz. Çünkü şehrimiz gelecekte çocuklarımıza kalacak. Çocuk ruhu ile neler istediklerini en güzel onları yönetime katarak daha verimli ve onların ruhuna hizmet etme imkanına kavuşmuş oluruz. Geleceğimizi bırakacağımız bu şehri çocuklarımızla birlikte şekillendirmekten daha doğal bir şey yoktur.  Bu ilçeni geleceğinden onlarında imzası olmalı. Nasıl bir Şavşat hayal ettiklerini çocuklarımız en güzel duygularıyla ifade ediyorlar. Şavşat’ı hep birlikte çocuklar için yaşanacak en uygun yer haline getireceğiz” dedi.

Çocuk Belediye Başkanı Emir Çoruh Durmuşta yapmış olduğu açıklamada, “Şavşat’ımızın güzelleşmesi için bizlerde elimizden geleni yapacağız. Oyun alanlarımızla, kendi yaşam alanlarımızla ilgili çalışmalar yapacağız.” dedi.

Vatandaşlar, “Gördüğüm ortamdan çok etkilendik ve bu işi Şavşat’ın başaracağından eminiz. Şavşat Belediyesinin çalışmalarından gurur duyuyoruz  dedi. Çocuk Belediyesinin Başkanı, meclis üyeleri ve kendilerinin belirlediği öğrenci arkadaşları ile birlikte şehir merkezindeki yolarlın kaldırım taşlarını, ellerine boya ve fırça alarak Yeşil-Beyaz boyadılar. Boyama işlemine Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk’te elinde ki boya fırçası ile çocuklarla birlikte boyama yaparak katkı sundu.

ÇOCUK BELEDİYESİ NEDİR?

Çocuk Dostu Kentler Projesi kapsamında oluşturulan Şavşat Çocuk Belediyesi Şavşat Belediyesi ile işbirliği ile eşgüdümlü çalışmalar yapmayı öngörmektedir. Şavşat Çocuk Belediyesi kendini ilgilendiren konularda fikrini özgürce beyan etme  ve yine kendini ilgilendiren konularda karar alma mekanizmalarını kullanabilme hakkına sahiptir.

| |   | | |