Şavşat'ın Alt Yapı Sorunları Çözülüyor
  • 05.08.2020
  • ° / Hafif Yağmur
Şavşat'ın Alt Yapı Sorunları Çözülüyor

Okunma Sayısı: 253 | 06.07.2020

Yapılan yatırımlara ait Mart ayında yapılan açıklama ile ilçe merkezinin yağmur suyu ve kanalizasyon alt yapısının yeniden yapılacağı belirtilmişti. İlçe merkezinde bulunan Armutlu, Yeniköy ve Söğütlü mahallelerinin altyapısının yenileneceğini ve eksiklerin tamamlanacağını belirten Belediye Başkanı Nihat Acar önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Acar: “Yağmur Suyu ve Kanalizasyon Alt Yapı Çalışmaları Başlıyor”

İlçe merkezinde birçok bölgede kanalizasyon alt yapısının olmadığını vurgulayan Başkan Acar:

Sağlıklı bir şehrin ancak sağlıklı bir altyapı üzerinde inşa edilebileceğini düşünüyorum. Geleceğimize yatırım yapalım dedik ve büyük bir altyapı yatırım hamlesi başlattık. Birçok belediye başkanı gözle görünmediği için altyapı hizmeti yapmaktan kaçıyor. Bunun aksine biz oy kaygısı gütmeden göreve geldiğimizde önce alt yapı dedik ve hemen çalışmalara başladık. Şavşat’a kalıcı yatırımlar kazandırmaya çalışıyoruz. Önce altyapıyı yapıyoruz, sonra sıra üstüne gelecek. Şehrin geleceği daha önemli, Bu şehir bize emanet edildi. Yaptığımız eserler kalıcı olacak. Bir gün daha fazla koltukta kalma derdinde değiliz.

İlçemizin merkez mahallesi olan Yeniköy Mahallesi’nde dahi kanalizasyon altyapısı olmayan yerler var. 2019 yılında yağmur suyu ve kanalizasyon ile ilgili iki ayrı proje hazırlayarak İller Bankası’na sunduk. Bu projelerden birincisi ilçe merkezinin yağmur suyu ve kanalizasyon alt yapısının yapılması üzerineydi. İkinci proje ise toplanan kanalizasyon ve yağmur sularının bir bölgede toplanarak arıtma tesisine aktarılarak arıtılmasıydı. Altyapının yenilenmesi projemiz onaylandı ve Mart ayında yapım ihalesi İller Bankası tarafından Ankara’da gerçekleştirildi.

Şavşat Belediyesi olarak altyapı çalışmalarının başlamasıyla birlikte ilçemizin tüm altyapı sorunlarının giderilmesi için diğer kurumlarla gerekli yazışmaları tamamladık. 2 yıl içerisinde tamamlanacak proje ile Şavşat en az 20 yıl daha altyapı sıkıntısı çekmeyecek. Şehrin daha sağlıklı bir altyapıya kavuşması için yatırımlarını hız kesmeden sürdürüyor. Bu girişimlerin ardından bir sevindirici haber de T.C. Enerji Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan geldi” dedi.

Başkan Acar: “Doğalgaz Bağlantısı için İlk Kazma Yakında Vurulacak”

Şavşat’ın doğalgaza kavuşacağını belirten Başkan Acar:

Gördüğümüz her eksiği düzeltmeye, daha iyisini yapmaya çalışıyoruz. Bu nedenle gerçekleştirmeyi düşündüğümüz her projemizi hayata geçirme aşamasında şehrin geleceğini belirlemek için attığımız adımlar, devlet kurumları ile işbirliği ve uyum içinde yürüyor. Bizleri siyasi çekişmelerin içine çekmeye çalışanlara kulak tıkadık. Biz işimizi yapacağız, Şavşat’ımıza hizmet edeceğiz dedik ve bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürdük. İnsanız, elbette eksiğimiz olacak. Ulaşmakta geciktiğimiz yerler de olmuştur. Ancak şunu iyi bilmenizi isterim ki, hiçbir ayrım gözetmeden geleceğe yönelik proje ve hizmet üretmenin çabasında olduk. Bu çizgimizi bozmadık ve bundan sonra da bozmadan hizmet etmeye devam edeceğiz Bugüne kadar hiçbir sorun ile karşılaşmadık, yaptığımız her iş takdir edilmekte ve vatandaşlarımız çalışmalarımızdan memnun” diyen başkan Acar açıklamasının devamında;

“Doğalgaz başvurumuza olumlu cevap veren T.C. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun yazısı üzerine Artvin’de doğalgaz dağıtımında yetkili olan Akmercan Doğalgaz firması ile yazışmaları haziran ayı itibari ile tamamladık. Geçtiğimiz günlerde Akmercan Doğalgaz ve Karayolları Trabzon Bölge Müdürlüğü’nden gelen yetkililer ile birlikte etüt çalışmaları yapıldı. Bu yıl itibari ile doğalgaz bağlantı çalışmalarının başlayacağını ve belirlenen takvim doğrultusunda önümüzdeki yıllarda ilçemizin doğalgaz kullanımına başlayacağı müjdesini vererek, doğalgaz bağlantı çalışmalarının Kanalizasyon altyapı projesi ile birlikte yürüterek hava kirliliğinin çözümünü sağlayacağız ve daha ucuza ısınacağız” dedi.

Başkan Acar Şavşat Doğalgaz Platformu Üyeleri ile Bir Araya Geldi

Belediye Başkanı Nihat Acar, toplu konutların site yöneticileri ile yakıt dernekleri yöneticilerinden oluşan Şavşat Doğalgaz Platformu ile bir araya geldi.

Doğalgaz bağlantı çalışmaları ve gelinen son durum hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Nihat Acar, Şavşat için çok önemli yatırımlardan biri olan doğalgazın bağlantı çalışmaları sırasında birçok kamu kurumu ile görüşmelerin gerçekleştiğini, yapılan mücadelenin olumlu sonuç verdiğini dile getirerek emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür etti.

Başkan Acar açıklamasının devamında; 2020 yılı inşaat sezonu bitimine doğalgaz borularının ilçemize kadar döşeneceğini ve 2021 yılı içerisinde etaplar halinde bağlantılara başlanacağını ifade ederek, yakında ilk kazmanın vurulacağını ve Doğalgaz bağlantı çalışmalarını yürüten Akmercan Artvin Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile birlikte halkı bilgilendirme toplantısı gerçekleşeceğini ve yapılması gereken çalışmalara ait detaylı bilgilendirmelerin yapılacağını söyledi.

Doğalgaz Platformu üyesi ve Yavuz Konut Site Yönetimi Başkanı Recep Temur platform adına söz alarak, Belediye tarafından yürütülmekte olan doğalgaz bağlantı çalışmaları ve belediyenin uygulamaları ile diğer yatırımlarına ait verilen bilgilerden duydukları memnuniyeti belirterek, Belediye Başkanı Nihat Acar’ın şahsında emeği geçenlere teşekkür etti.