Şavşat'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 99. Yıldönümü Düzenlenen Törenle Kutlandı
  • 02.04.2020
  • ° / Hafif Yağmur
Şavşat'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 99. Yıldönümü Düzenlenen Törenle Kutlandı

Okunma Sayısı: 279 | 07.03.2020

Şavşat’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümü Belediye Pasajı üzerinde düzenlenen programla kutlandı.

Programa Kaymakam Musa Göktaş, Belediye Başkanı Nihat Acar, İlçe Jandarma Komutanı Teğm. Alperen Doğanay, İlçe Emniyet Amir V. Salim Özcan, Siyasi Parti ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Atatürk büstüne çelenklerin konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, Belediye Başkanı Nihat Acar’ın günün anlam ve önemini anlatan konuşması ile devam etti. Başkan Acar: “Yöremizde 93 Harbi olarak ta bilinen 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı ki bu savaşta Rus kuvvetleri İstanbul’u işgale hazırlanırken sırf İstanbul işgal edilmesin diye Rusların diğer bütün istekleri Berlin antlaşması ile kabul edilmiş, Artvin, Kars, Batum ve Ardahan Ruslara verilmiştir.

Yaklaşık 40 yıl bölgemiz Rus işgali altında kalmıştır ve bu yıllar çok çetin geçmiştir. Bağımsızlık vaadiyle Ermeniler ayaklandırılmış yöremiz halkını göçe zorlamıştır. Yöremizden göç edenler olduğu gibi göç etmeyenler Rus askerlerinin koruması altındaki Ermeni çetelerinin zulmüne uğramıştır. Neticede 1917 Rusya’da ki Bolşevik İhtilali sonucu Ruslar bölgeden çekilirken Mondros Ateşkes Antlaşması ile bölge Ermenilere bırakılmak istenmiş, TBMM Başkanı Mustafa Kemal ATATÜRK’ün emriyle 15. Kolordu Komutanı Kazım Karabekir Paşa, Ermeni çetelerini işgal edilmiş doğu şehirlerimizden çıkarmış ve 7 Mart 1921’de Sahara mevkiinde gerçekleşen çatışmalarda düşman komutanı Alaca Kamandar esir düşmüş ve düşman çeteleri ortadan kaldırılarak yöremiz kurtarılmıştır.

13 Ekim 1921’de TBMM ile Ermenistan arasında yapılan Kars antlaşmasıyla da bugünkü sınırlarımız çizilmiş ve o gün bugündür sınırımız değişmemiştir.

Bizler Şavşat halkı olarak; vatanımızı, devletimizi ve Cumhuriyetimizi savaşarak kazandık. Ne günümüzde ne de gelecekte bağımsızlığımızdan, Cumhuriyetimizden, taviz vermemizi hiç kimse beklemesin.

Ülkemiz üzerinde bizi birbirimize düşürmek için dış güçlerin çeşitli planlarını görmekteyiz bu planlara gelmemek için yeniden birlik ve beraberlik içinde hareket edecek ülkemize sahip çıkacağız.

Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti bizlere emanet edilmiştir onu koruyacak, yüceltecek ve sürdürecek bizleriz bu bilinçle hareket etmeli ve sorumluluğumuzu bilmeliyiz” dedi.

Başkan Acar’ın konuşmasının ardından öğrenciler tarafından hazırlanan şiirlerin okunması ile kutlama programı devam etti. Şavşat Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından düzenlenen 7 Mart Kaymakamlık Kupası’nda dereceye giren takımlara madalya ve kupaları takdim edildi. Turnuvada Sene Mobilya’ya birinci, İlçe Emniyet Müdürlüğü ikinci ve Efkâr Tepesi İşletmesi ise üçüncü oldu.

Kutlama programı protokol, öğrenciler ve halkın katılımıyla düzenlenen Milli Birlik ve Beraberlik Yürüyüşü ile sona erdi.