Başkan Öztürk İstiklal Marşı'nın 98. Yıl Dönümü Mesajı Yayınladı
  • 20.03.2019
  • ° / Hafif Yağmur
Başkan Öztürk İstiklal Marşı'nın 98. Yıl Dönümü Mesajı Yayınladı

Okunma Sayısı: 71 | 12.03.2019

Belediye Başkanı A.Sinan ÖZTÜRK 12 Mart 1921'de kabul edilen İstiklal Marşı'nın 98. yıl dönümü ve Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy’u anma günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

İstiklal Marşı bir milletin bağımsızlık aşkının, imkânsızlıklar içerisinde gösterdiği büyük kahramanlığın, milli değerlerimizi ve ideallerimizi yansıtan azim ve fedakârlıkla verilen kurtuluş mücadelesinin mısralara dökülmüş ifadesidir. İstiklal Marşı milli birlik ve beraberliğimizin mutabakat belgesidir.

İstiklal Marşı, Türk Milletinin dünyaya bildirisi ve bağımsızlığının tescilidir. İstiklal Marşımız, şanlı geçmişimiz, umut dolu istikbalimiz ve lekesiz istiklalimiz adına yazılmıştır. Yüce Milletin kader, kıvanç ve tasa birliğinin tercümanıdır.İstiklal Marşımız, bu yurdun bütün evlatlarının gönlüne nakşolmuş, bizi anlatan, en güzel destandır.

Bu yüce millet İstiklal Marşımızın TBMM' de kabul edilişinin Yıldönümünde, bugün bile güzel vatanımız ve onun bölünmez bütünlüğü için sayısız şehitler vermektedir. Kınalı kuzularını vatan sağ olsun diyerek toprağa değil, kalbine gömen eli öpülesi analar sayesinde bayrağımız ve milletimiz, ezelden beri olduğu gibi ebediyete kadar da birbirinden ayrılmayacak ve yok olmayacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle; Milli sözleşmemiz İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabulünün 98. Yıldönümünde Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy'u, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

Ahmet Sinan ÖZTÜRK
Belediye Başkanı