Çocuk Belediyesi "Dünya Çocuk Hakları Günü"nü Kutladı
  • 24.10.2020
  • ° / Hafif Yağmur
Çocuk Belediyesi "Dünya Çocuk Hakları Günü"nü Kutladı

Okunma Sayısı: 977 | 21.11.2019

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü Çocuk Belediyesi’nden yürüyüşle başlayarak Belediye Düğün Salonu’nda hazırlanan program ile devam etti.

Düzenlenen programa İlçe Kaymakamı Musa Göktaş, Belediye Başkanı Nihat Acar, Daire Amirleri, Şavşat Çocuk Belediyesi Başkan ve Üyeleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşlarının Yöneticileri, vatandaşlar ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda konuşma yapan Çocuk Belediye Başkanı Deniz Aydemir: “Çocuklara önem veren milletler 20 Kasım’ı Dünya Çocuk Hakları Günü olarak kabul etmişlerdir. Çünkü bir ülkenin geleceği için, çocuk çok önemlidir. Gelecekte büyüyecek olan çocuklar, vatanına hizmet edecektir. Bunun için, çocukların sağlıklı büyümeleri ve eğitilmeleri gerekir. Ahlaklı, dürüst, vatansever olarak yetiştirilen çocuklar , vatanları için bir teminattır. Bugün küçüğüz. Ama yarın büyüyeceğiz. Okuyup ailemize, Milletimize ve devletimize faydalı insanlar olacağız.

Çocuk sevgisi her insan için bir ihtiyaçtır. Atatürk’te çocukları çok severdi. Bu sevgisini, TBMM’nin açılış gününü çocuklara bayram olarak, hediye ederek göstermiştir. Bu nedenle 23 Nisan, tüm dünya çocuklarının birlikte kutladığı bir bayram günü oldu.

Bir ülkenin geleceği için çocukları sağlıklı ve bilgili yetiştirmek gerekir. Ancak, dünyanın birçok ülkesinde çocuklar çok kötü şartlarda yaşamaktadırlar. Bu durumdan rahatsız olan birçok ülke bir araya gelerek çocukların iyi şartlarda yaşamalarını sağlamak için bazı kararlar aldılar. Bu kararlara “Çocuk Hakları Bildirisi” denir. Bu kararlardan bazıları şunlardır:

  • Çocuklar her zaman ve her yerde korunacaktır.
  • Çocuklar iyi bir insan olacak şekilde okutulacak ve yetiştirilecektir.
  • Kimsesiz çocuklar korunacak, açsa doyurulacak, hasta iseler tedavi edilecektir.

Dünya çocuk Hakları günü çocuklara verilen önemi gösterir. Bugünün anlam ve öneminin her birey farkında olmalıdır ve çocuk haklarını korumalıdır” dedi.

Çocuk Belediye Başkanı Deniz Aydemir’in konuşmasının ardından konuşma yapan Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar: “Bütün dünya çocukları için mutlu ve başarılı bir gelecek dileği ile konuşmama başlamak istiyorum.

İlçemizin Yönetiminde söz sahibi yaptığımız çocukları yarının büyükleri olarak değil, bugünün ortakları olarak kentimizde yapılacak çalışmalarda fikirlerini söyleme olanağı sunuyoruz. Bu vesileyle Türkiye’ de ki ve tüm dünyadaki bütün çocukların çocuk hakları gününü kutluyorum.

Çocukların çocuk olmaktan kaynaklanan temel hakları bulunmaktadır. Bu hakların kullandırılmasının teminatı olmak için üzerimize düşeni her zaman yapmaya hazırız.

Geleceğimiz için çocuklarımız son derece önemlidir. Çünkü Bir ulusun geleceği çocuklara verdiği değerle ölçülür.

Dünya üzerinde, hala barış ortamının sağlanamadığı ülkelerde birçok çocuğumuz, daha hayatlarının baharında iken katledilmektedir. Temennimiz artık bu çağ dışı zihniyetlerin yerini, huzur ve barış ortamının almasıdır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, hiçbir milletin ve liderin yapmadığını çocuklar için yaparak 23 Nisan Milli Egemenlik Bayramını tüm çocuklara armağan etmiştir. Bizler de göreve geldiğimiz günden bugüne, çocuklarımız için ne yapılması gerekiyorsa, elimizden geleni yapmaya çalıştık. Çocuklarımızın olduğu her yerde onların yüzlerinde gülümsemeler oluşturacak, onların keyifli zamanlar geçireceği çalışma ve projeler üretiyoruz.

Konuşmamı tamamlarken Tüm dünya Çocuklarının Dünya Çocuk Hakları Gününü kutluyor, her gelecek yeni yılın çocuklarımızın daha güzel şartlarda yaşadığı, yetiştiği, şiddet ve savaş görmediği yıllar olması dileği ile sevgili çocuklarımıza ve tüm katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Acar’ın konuşmasının ardından öğrenciler tarafından şiirlerin okunması, slayt gösterileri ve çocuklar tarafından hazırlanan resim sergisi ziyareti ve toplu fotoğraf çekimi ile program sona erdi.