Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın Trafik Haftası Etkinliği Programı Düzenlendi
  • 19.09.2020
  • ° / Hafif Yağmur
Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın Trafik Haftası Etkinliği Programı Düzenlendi

Okunma Sayısı: 1149 | 08.05.2019

Şavşat İlçe Emniyet Amirliği tarafından düzenlenen "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" Trafik Haftası etkinliği programı Belediye Düğün Salonu'nda yapıldı.

Programa İlçe Kaymakamı Musa Göktaş, Belediye Başkanı Nihat Acar, İlçe Jandarma Komutanı V. Mustafa Eroğlu, İlçe Emniyet Amiri V. Servet Orhan, Daire Amirleri, Siyasi Parti ve Sivil Toplum Kuruluşları'nın Yöneticileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayan program, İlçe Emniyet Amir V. Servet Orhan’ın haftanın anlam ve önemini anlatan konuşmayla devam etti. Akabinde İlçe Kaymakamı Musa Göktaş trafikte yayanın önceliği vurgusunu yaptığı konuşma ile devam etti.

Programda konuşma yapan Belediye Başkanı Nihat Acar: "Karayolu Trafik Güvenliği Günü ve Trafik Haftası dolayısıyla düzenlenen kutlama programına '2019 Yaya Öncelikli Trafik Yılı'nın kazaların yaşanmadığı bir yıl olması dileği ile hoş geldiniz." diyerek konuşmasına başladı.

Belediye Başkanı Nihat Acar konuşmasının devamında: "Karayolları Trafik Yönetmeliği gereğince trafik güvenliğinin sağlanabilmesi ve devam ettirilmesi amacıyla kutlanmakta olan ve hayati öneme dikkat çeken bu önemli hafta trafik kurallarının anlatılması bakımından önemli bir zaman dilimidir. Bir yılda trafik kazalarında ölen insanlarımızın sayısı ne yazık ki 7 bin 8 binlere ulaşmaktadır.

Bu etkinliklerdeki temel amacımız, kazalar olmasın insanlarımız ölmesin odaklıdır. Bu kadar önemli çalışmaların yanında aslında en önemlisi trafik konusunda eğitime önem verilmesidir.

Trafik sorunlarına çözüm getirmek, trafiği düzene koymak için konulan kurallara uymak hepimizin vatandaşlık görevidir. Çünkü uyulan her kural bizi hayata bağlar. Kazalar çiğnenmiş kuralların intikamıdır. Trafik kurallarına uyulmadığı zaman ölümcül sonuçların ortaya çıkması kaçınılmazdır. Trafik kazalarının yüzde 90'ı insan kaynaklıdır. Bu nedenle, Trafik terörünün önüne geçmek birlikte hepimizin elindedir. Bu terör ile milletçe mücadele etmekten başka çaremiz yoktur.

İçinde bulunduğumuz hafta dolayısı ile yapılan program ve etkinliklerin Trafik kurallarının öğretilmesi ve öğrenilmesi yönünde faydalı olacağını düşünüyorum. Trafik sevgi, saygı ve hoşgörüyle güzeldir.

Bu düşüncelerimle, Karayolu Trafik Güvenliği Günü ve Trafik Haftanızı kutluyor, başta sevgili çocuklarımız olmak üzere hepinize kazasız günler dilerken, trafik güvenliğimizi sağlayan görevlilerimize ve Programın hazırlanmasına emeği geçenlere teşekkür ediyorum." dedi.

Başkan Acar'ın konuşmasının ardından program Trafik Polisi H. Hüseyin Kara’nın sunumuyla devam etti. Kara sunumunda; Karayolları Trafik Kanunun, işaret levhalarının, duruş ve takip mesafelerinin önemi vurgulandı. Katılımcılara ayrıca video gösterileride sunularak trafikte yaya ve sürücülerin dikkat etmesi hususlar vurgulandı.

Program video gösterimi ve konuşmaların ardından sona erdi.