Şavşat Çocuk Belediye Meclisi ve Belediye Meclisi Birlikte Toplandı
 • 20.09.2020
 • ° / Hafif Yağmur
Şavşat Çocuk Belediye Meclisi ve Belediye Meclisi Birlikte Toplandı

Okunma Sayısı: 970 | 09.01.2020

Şavşat Çocuk Belediyesi Meclis üyeleri Belediye meclisi toplantısına katılarak aldıkları kararların uygulanmasını istediler.

Belediye meclisinin Ocak ayı toplantısının gündem maddelerinde çocuk Belediye Meclisinin aldığı kararların değerlendirilmesi maddesi yer aldı. Şavşat Çocuk Belediye Meclisi yazılı talepleri ile aldıkları kararların Ocak Ayı gündemine alınmasını istediler ve kendilerine ait gündem maddesinin görüşüldüğü sırada Meclis Toplantısına katılarak meclis üyeleri ile birlikte aldıkları kararları değerlendirdiler.

Çocuk Belediye Başkanı Deniz AYDEMİR ve Meclis Üyesi Aysima KOCA toplantı sırasında aldıkları kararları okudular ve kararlar madde madde değerlendirildi.

Alınan Kararlar karşısında açıklama yapan Belediye Başkanı Sayın Nihat ACAR; "İyi ve güzel bir gelecek oluşturmak için günümüzün ortağı çocukları iyi yetiştirmeliyiz” sözünden yola çıkarak insanlığın ortak umudu, geleceğin teminatı olan çocukların almış olduğu kararları uygulamaya hemen başlayarak alınan kararları destekleyeceğini söyledi.

Meclis üyeleri çocuklar ile birlikte yaptıkları toplantı sırasında ayrı ayrı söz alarak bugüne kadar yapılan meclis toplantılarının en anlamlısını yaptıklarını ve çocuklar tarafından alınan kararların takdire şayan olduğunu belirterek, her kararın İlçemiz için ayrı bir önem taşıdığını “çocuktan al haberi” niteliğinde olduğunu söyleyerek yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür ettiler. Çocuklara telefon numaralarını veren Belediye Başkanı ve meclis üyeleri bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yapacakları her faaliyette ve sosyal sorumluluk projesinde yanlarında olacaklarının sözünü vererek her konuda destekleyeceklerinin sözünü verdiler.

Çocukların almış olduğu sokak hayvanlarına ait olan karar maddesinin görüşüldüğü sırada sokak hayvanlarının bakım ve rehabilitasyonu ile çocuk belediyesi faaliyetleri için açılmış bulunan hesaplara yatırmak üzere Belediye Başkanı ve Meclis üyelerinden bağış isteyerek, bağışların devam etmesi için gerekli girişimlerde bulunulmasını istediler. Çocukların isteğini boş çevirmeyen Belediye Başkanı ve meclis üyelerinin yapmış olduğu bağışlar toplantı sonrası çocuklar tarafından sokak hayvanları bağış hesabına yatırıldı.

Çocuk Belediyesi Meclis Kararları:

Çocuk Belediye Meclisi 27.12.2019 tarihinde saat 16:00’da toplandı ve aşağıdaki konular görüşüldü.

 1. Kentimizde Belediyemiz tarafından uygulanacak proje ve yatırımların yaşanabilir bir çevre, yeşil alan, doğayı ve kültürü koruyan projeler üretilmesi ve çocukların geleceği düşünülerek uygulamaya konulması.
 2. Çocuk Belediyesi tarafından hazırlanan sıfır atık bilgilendirme broşürünün bastırılarak, çocuk meclisi üyelerince dağıtımının yapılması ve bu tür atıkları Belediyemize teslim edenlere sıfır atık kampanyası düzenlenerek Pazar ve market çantası olarak kullanılmak üzere sıfır atık çanta dağıtımının yapılması.
 3. Kağıt, Bitkisel ve Madeni Yağ, Pil, cam, metal, elektronik eşya ve ambalaj atıklarının geri dönüşümde kullanılması için kentimizin uygun yerlerine üzerinde çocuk belediyesi yazılı atık kutularının temin edilerek dağıtımının yapılması.
 4. Çevre İl Müdürlüğünden Çevre Mühendisi görevlendirilmesi istenilerek, Atıkların geri dönüşüme kavuşturulması konusunda duyarlı davranılması bakımından ilçe halkına bilgilendirme yapılmasının sağlanması.
 5. Çocuk Belediyesi üyeleri ile birlikte çalışma yapmak üzere Belediye Bünyesinde çevre birimi oluşturulması ve çöp atma sorununun çözümü için uyarı niteliğinde çöp konteynırlarının üzerine çöp atma saatlerinin yazılması.
 6. Orman Haftasında oluşturduğumuz Çocuk Belediyesi hatıra ormanında ve çocuk belediyesi yöresel meyveler bahçemizde dikilen ağaçların ve alanların temizliğinin yapılması, kuruyan ağaçların yerine yenilerinin dikilmesi ve mevsim şartlarına göre belirli aralıklarla sulamasının yapılması, ayrıca ilçemizde doğan her çocuk ve evlenen çiftler için bir ağaç dikilebilecek yeni bir çocuk belediyesi sevgi ormanı oluşturulması.
 7. Çocuk Belediyesi Web sayfası ile bilboardlarda yapılan faaliyetlerin ve çocuk belediyesi duyurularının yayınlanması.
 8. İlçenin çirkin görünümlü ve (küfürlü) yazılar yazılmış olan duvarlarının sıva ve boyalarının yapılarak Çocuk Meclisi üyeleri tarafından resimleme çalışmalarına hazırlanması.
 9. Geri dönüşüm çalışmalarından elde ettiğimiz gelirleri yatırarak çocuk belediyesi faaliyetlerinde kullanılmak üzere açmış olduğumuz hesabımıza ve sokak hayvanları hesabına bağış kabul çalışmalarının artırılması.
 10. Çocuk Belediyesi faaliyetlerinde giyebilmemiz için tişört, şapka, polar ve yelek gibi kendimizi tanıtabileceğimiz kıyafetlerin temin edilmesi.
 11. Kentimizin uygun yerlerine kıyafet kutularının yerleştirilmesi ve kutularda toplanan kıyafetlerin sevgi çarşısında toplanarak, ihtiyaçlı ailelere ulaştırılmasının sağlanması.
 12. Kent içindeki hız sınırının aşılması ve sesli müzik çalınmasının engellenmesi açısından gerekli önlemlerin alınmasının Emniyet Amirliğinden istenilmesi.
 13. İlçemizde sahipsiz dolaşan kedi-köpek gibi hayvanların hastalıklı olanlarının tedavisi, bakımı ve aşıları yapıldıktan sonra barınak hapsinden çıkartılarak, küpeleri takılmış olarak tekrar sokağa bırakılması.
 14. Sokak Hayvanları için mama, yemek ve ekmek atıklarının konulabileceği kapların uygun alanlara yerleştirilmesi.
 15. Özel gün ve haftalarda kutlama etkinlikleri ile Doğa yürüyüşleri, bisiklet turları, uçurtma şenlikleri, kış etkinlikleri ve Anıtkabir ve Çanakkale Şehitliği Ziyareti yapılması konusunda Belediye Bütçesinden çocuk belediyesine ödenek sağlanması.
 16. İlçenin tüm çocuklarının faydalanabileceği ücretsiz çeşitli kurslar açılması.
 17. Yerli tohumlardan fidan üretimi yaparak sebze yetiştirebileceğimiz ve dağıtımını yapacağımız Çocuk Belediyesi üretim bahçesi oluşturulması. 

Aldığımız kararların 2020 yılının ilk meclis toplantısında gündeme alınarak görüşülmesi, kararların uygulanması ve takibi için Belediye Başkanı ve Meclis Üyelerinden istekte bulunulmasına oy birliği ile karar verildi.

Kararlar okunduktan sonra; Çocukların Kent Yönetimindeki rolünün güçlendirilmesi, yönetime aktif olarak katılabilmeleri, istek ve önerilerini dile getirmede özgüven sahibi olabilmeleri için oluşturulan Çocuk Belediyesinin bütün üyelerine ve onların düşüncelerini karara bağlayan Çocuk Belediyesi Meclis üyelerine teşekkür edilerek görüşülen konuların uygulanmasına Çocuk Belediyesi Meclis Üyeleri ve Belediye Meclisi üyeleri oy birliği ile karar verdiler.