Yavuzköy Karpuzu Görenleri Şaşırttı
  • 20.09.2020
  • ° / Hafif Yağmur
Yavuzköy Karpuzu Görenleri Şaşırttı

Okunma Sayısı: 1612 | 04.10.2019

Emekli öğretmen A. Nahit Yazıcı, yaklaşık 1600 metre rakımlı Şavşat Yavuzköy’de yetiştirdiği karpuzu Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar’a takdim etti.

Nahit Yazıcı yaptığı açıklamada: “Sayın başkanım, bu karpuzu Yavuzköy’de kendi tarlamda yetiştirdim. Yazın ekim yaptığımız evimizin yakınındaki tarlada neden olmasın düşüncesiyle karpuz tohumları ektim. Bu karpuz tarlada yetişen karpuzlardan sadece bir tanesi. Bu yıl deneme amaçlı yetiştirdim, ancak önümüzdeki yıl daha bilinçli yetiştiricilik yapmak amacıyla araştırmalarıma başladım” dedi.

A. Nahit Yazıcı’nın getirmiş olduğu karpuzu makamında kestiren Başkan Acar, karpuzu belediye çalışanlarına ikram etti. Basın mensuplarına konu ile ilgili açıklama yapan Başkan Acar: “Görmüş olduğunuz karpuz, 1600 rakımlı Yavuzköy’de yetişen karpuzdur. Seçim bildirgemizde olsun, diğer tüm çalışmalarımızda olsun Şavşat’ı kendi değerleriyle ön plana çıkarmak için çalışmalar yaptık. Örnek olarak ekimini yaptığımız bahçemizden beklenenin üstünde ürün aldık. Şuanda önümüzde 1600 metre rakımda yetişen karpuz var. Bu karpuz, organik tarım ile ilgili savunmuş olduğumuz tezlerimizin ne kadar haklı olduğumuzun kanıtıdır. Adana’da yetişen karpuz demek ki 1600 metre rakımlı Yavuzköy’de de oluyor. Bundan sonraki çabamız her karış değeri altından değerli Şavşat’ı kalkındırmak için organik meyve ve sebze yetiştiriciliğine ağırlık vermek olacak. Hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi.